SPŁYWY - Biebrza- Serwis Turystyczny Gminy Goniądz

Idź do spisu treści

Menu główne:

SPŁYWY KAJAKOWE
  • Biebrza i jej dorzecze stanowi największy w Polsce region bagien - tzw. Bagna Biebrzańskie. Jest to miejsce występowania wielu rzadkich zbiorowisk roślinnych oraz gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków. Dolina Biebrzy ma ogromne znaczenie jako lęgowisko dla ptaków związanych ze środowiskiem bagiennym, tym bardziej, że takie miejsca zanikają w krajobrazie Europy. Biebrza jest rzeką szczególnie bardzo atrakcyjną dla miłośników podziwiania przyrody, ale także turystów oczekujących wytchnienia i spokoju. Jest przez wielu nazywana polską Amazonką. To obszar dziki, bezkresny słabo zaludniony a miejscami wręcz bezludny stanowiący wyzwanie dla wszystkich pragnących przeżycia niesamowitej przygody z dziewiczą przyrodą. Spływ Biebrzą to raj, który mogą odkryć np. miłośnicy ornitologii, spotykając wiele gatunków ptactwa wodnego i błotnego.

  • Aby skorzystać ze spływu i podziwiać uroki pięknej goniądzkiej ziemi nie trzeba być wytrawnym kajakarzem. Spływ na odcinku Wroceń - Twierdza Osowiec to 20 kilometrów. Ale można wybrać krótszą trasę np. Wroceń -Goniądz, która dla przeciętnego „pływaka” zajmie ok. 3 godzin. Można także wynająć kajak i popływać wzdłuż Goniądza np. z przystani na plaży miejskiej, co może być wspaniałym treningiem przed dłuższym wypadem. Inne trasy: Dolistowo - Goniądz - 16 km, Goniądz - Osowiec - 8 km.

  • Szlaki kajakowe znajdują się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i z tego powodu konieczne jest wykupienie kart wstępu do BPN.  W okresie od wiosny do 30 czerwca na odcinku Osowiec-Brzostowo wymagane jest, oprócz karty wstępu, zezwolenie Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego. Podczas spływu grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Na szlakach kajakowyc obowiązują zasady ruchu turystycznego określone przez Park.

  • Szczegóły spływu, ceny, transport kajaków można ustalić w jednej z wielu firm znajdujących się na terenie gminy Goniądz. Dane firm są w zakładce INFORMATOR.


SPŁYWY TRATWAMI

Kolejną ciekawą i bardzo niekonwencjonalną  formą "zanurzenia" się w biebrzańską przyrodę jest spływ tratwami. To wspaniały sposób na aktywny wypoczynek wśród  mokradeł, torfowisk, czyli  miejsc do których nie dojedziesz rowerem i nie dojdziesz szlakiem pieszym. To jednocześnie ogromna przygoda i wyzwanie, szkoła przertwania i szansa na sprawdzenie swoich umiejętności. Przez kilka dni załoga żyje na pokładzie "pływającego domku" oddzielona od reszty cywilizowanego świata. Płynie się często pośród rozległych bagien, torfowisk i trzęsawisk, wokół obszarów, gdzie zwłaszcza w okresie wiosennym trudno wyjść suchą nogą na brzeg. Uczestnicy uczą się samodzielności, starają się radzić sobie w różnych sytuacjach. Wszystko co stąd wyniosą przyda im się później w codziennym życiu. Tratwa stanowi oryginalny środek transportu sprzyjający obserwacji otaczającej przyrody. Jest jednocześnie miejscem do  spania, przygotowania posiłków, znakomitym punktem obserwacyjnym, pomostem do wędkowania i kąpieli. Spływ tratwą po Biebrzy, to niesamowita przygoda odbywająca się w surowej scenerii, w odludnej krainie bagien biebrzańskich. To nietuzinkowa atrakcja i wielkie przeżycie. Czegoś takiego nie zapomina się. Po powrocie „do ludzi” jest czym pochwalić się znajomym.   Podczas podróży tratwą można przestać myśleć o całym świecie i skupić się tylko na tratwie i na obcowaniu z dziką przyrodą z dala od ludzi i cywilizacji. Z pokładu tratwy, a szczególnie z bocianiego gniazda można podziwiać bagienne krajobrazy BPN - dzikie z mnóstwem ptactwa wodno-błotnego. Polecamy wszystkim taki wypad. No prawie wszystkim.


 Zapraszamy stronę internetową www.dolinabiebrzy.pl   Zajmuje się działalnością agroturystyczną i ekoturystyczną na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W ramach działalności realizujemy imprezy mające charakter turystyki aktywnej (kwalifikowanej). Prowadzimy nad Biebrzą rodzinne gospodarstwo agroturystyczne oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego. Dysponujemy tratwami biebrzańskimi, kajakami, canoe oraz łodziami. Oferujemy kompleksową opiekę grupom zorganizowanym jak i klientom indywidualnym. Oprócz spływów Biebrzą zapewniamy zakwaterowanie w klimatycznym gospodarstwie agroturystycznym, smaczną lokalną kuchnię oraz wiele ciekawych atrakcji.

 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego